Kolejny związek, to nie lada wyzwanie .Wiele  starszych (i nie tylko) osób samotnych myśli o założeniu nowego związku. Chodzą na spotkania, zawierają znajomości, lecz zazwyczaj z marnym efektem. Po pewnym czasie zadają sobie pytanie :–Co jest nie tak? Czemu znowu nic z tego nie wyszło? Kolejne spotkanie i kolejne rozczarowanie.
Zaczynają rozważać problem dopasowania. Jak szukać? Jaka powinna być ta nasza „bratnia dusza, „druga połówka”? Co to właściwie znaczy- dopasowanie- i jakie ma ważne znaczenie w związku?

              Można by sięgnąć po naukowe porady i ułożyć sobie profil osoby, z którą mamy być szczęśliwi i stworzyć dobry związek. Ale czy to się sprawdzi? Czy szukać partnera ,który jest do nas bardzo podobny. Czy może kogoś, kto jest naszym przeciwieństwem? Naukowe opracowania na pewno odpowiedzą na nurtujące nas pytanie .Dowiemy się czy takie dopasowanie jest w związku kluczowe i czy odpowiada za trwałość takiej relacji i satysfakcję z niej?

Może należałoby stworzyć listę, na której znajdowałyby się cechy, które nas interesują, a więc :

-osobowość

-charakter

-temperament

-wspólnota pasji

– zainteresowania, -poziom libido( ważne, bo w końcu  potrzeby seksualne mogą stanowić przeszkodę w trwałości relacji) i na pewno można by zapewne znaleźć jeszcze kilka.

             Wczytują się więc w mądre teksty ,badają opinie psychologów i wysłuchują  przyjaciół. Sprawdzają co na ten temat mówi numerologia, karty, wróżki, gwiazdy. Z ochotą rozwiązują różnego rodzaju testy, psychozabawy, bo chcą trafić na tą jedyną właściwą osobę, by kolejny związek nie okazał się pomyłką.

               A ja myślę, że dopasowanie do bezustanna praca, która się nigdy nie kończy. To negocjacje, kompromisy, tolerancja. To po prostu uczenie się siebie, rozwijanie, kształtowanie i akceptowanie. Czyż nie jest ciekawe i wspaniałe to, że wierzymy, iż poznana osoba do nas pasuje?( co wcale nie oznacza, że jest idealna i my możemy się jej także taką wydawać). Uważam, że trzeba przestać myśleć o tym czy się do siebie pasuje czy nie i nie rozważać naszej nowej znajomości w odniesieniu do naukowych wywodów. 

              To właśnie w naszych rękach jest odpowiedź .Od nas zależy jak będzie rozwijać się nasza znajomość. Od nas zależy, czy kolejny związek będzie ciekawy, czy nas rozczaruje. Od nas także zależy jak będziemy odbierać inność poznanej osoby. Bo przecież każdy z nas jest inny, wyjątkowy, a poznawanie siebie nawzajem i akceptacja tej inności, to jedna z najciekawszych lekcji życia.