Zakochanie na starość. Czy pomiędzy starymi ludźmi możliwa jest miłość?

 Czy możliwa jest miłość w późnym wieku?  A czy można mówić o seksie ludzi, którzy wkroczyli w trzeci wiek? No, a erotyzm, czy o nim też można mówić?  Zakochać i kochać – czy można w każdym wieku ? Uważam, że oczywiście, że tak.
Ponadto jestem pewna, że uczucie to może być tak samo piękne i głębokie jak i w innych okresach naszego rozwoju.

Ale, czy na co dzień, często widzimy starych ludzi, którzy mocno się obejmują, lub wygłupiają na plaży, w basenie, czy innym miejscu? Namiętne całowanie, piknikowanie na trawie gdy robią to młodzi jest okey, ale gdy robią to osoby w podeszłym wieku, to patrzymy na nich jak na nienormalnych. Zakochani w tym wieku-„a fe”, dziwactwo.
A moim zdaniem trzeba mieć fantazję i odwagę by nie chować się ze swym uczuciem i tak otwarcie je przeżywać. 

                   Mamy w naszej wyobraźni inaczej zakorzeniony obraz starej osoby. Od naszego wyobrażenia odstają pary z dużym bagażem lat, które nie wstydzą się otwarcie przeżywać swoją miłość. Zmysłowość starszych ludzi wciąż budzi w nas odrazę. Czyż nie mówimy -”A fe”, ” to obrzydliwe” gdy widzimy staruszków, którzy całują się i uprawiają seks? Często wręcz uważamy, że w tym wieku już nie przystoi. A tak w ogóle, jest wulgarne i niepotrzebne, by to gdziekolwiek eksponować. 

                          A  czyż nie jest pięknym to, że pomimo zmarszczek i nie tak już doskonałego ciała, osoby w podeszłym wieku widzą w drugiej osobie piękno oraz coś magicznego, że się zakochują.  Czy być zakochanym na starość  to grzech i wstyd?

                   Ponadto miłość i życie intymne osób późnego wieku na pewno ma  inny wymiar niż wtedy gdy jesteśmy młodzi. Do wielu spraw starsze osoby podchodzą inaczej niż w czasach gdy byli młodzi. To właśnie doświadczenie nabyte przez lata, wzajemna akceptacja, wsparcie i pewien dystans do zdarzeń i wszystkiego dookoła, pozwala na większą swobodę i otwartość. (c.d.n)

 „Uczcie się miłości, od starszych ludzi, obserwujcie ich, jak cieszą się chwilą, szanują swoją bliskość i unikają złych emocji.
Czasami pomijamy wzrokiem pary w starszym wieku, a warto właśnie z ich relacji czerpać naukę. – ekspert psycholog ds. Rodzinnych..”(
https://www.kobieta.pl/artykul/milosc-w-starszym-wieku-5-plusow )