tuf 2   

          Pitigliano i Sorano, to  następne miejsca Toskanii we Włoszech, które odwiedzamy.I następne w których się zakochałam.

          Każde z nich jest  usytuowane na wysokiej skale tufowej.
Obszary urwisk i otaczających dolin wokół tych miast były najpierw zamieszkałe przez Etrusków. Ślady te pochodzą z przed VIII w. p.n.e. Później tereny te zajęli Rzymianie. Jednak udokumentowane fakty dotyczące obu miejscowości pochodzą z o wiele późniejszych wieków.

          Klimat tych miejscowości jest niesamowity. Jedna i druga  oderwana jest od gwarnego życia, nie ma tu tłumów turystów i spokojnie można rozkoszować się klimatem tych miejsc. Spacerować po wąskich uliczkach i cieszyć się wszystkim co nas otacza.

            Pitigliano – docieramy tu wczesnym przedpołudniem. Uliczki okazały się tak bardzo wąskie i strome,że od razu zaparkowaliśmy za miastem.
Już pierwsze widoki miasta z daleka, gdy do niego dojeżdżaliśmy zrobiły na nas ogromne wrażenie. Miasto wygląda majestatycznie i wspaniale. Wzniesione jest na ponad 300 m.n.p.m i otoczone trzema wąwozami.

           Tuf wulkaniczny to rodzaj zwięzłej, lekkiej porowatej skały osadowej. Ma ta skała jeszcze jedną dobra dla człowieka właściwość. Jest porowata i podatna na działanie wody.
Woda wydrążyła w tufie tunele, jaskinie, studnie,grobowce, co wykorzystali ludzi, a później sami to robili.

           Największy rozkwit miasta nastąpił w XVI wieku.
Sprowadzono wspaniałych artystów i architektów. Wybudowano potężną cytadelę, wspaniały akwedukt. Dwa wielkie łuki i trzynaście mniejszych z tego dzieła zachowały się na całe szczęście do dziś i możemy je podziwiać. Przysłużył się do powstania tych dzieł hrabia Niccolo Orsini.

          Budynki są tutaj różnej wielkości i szerokości, a niektóre uliczki tak wąskie- zaledwie na szerokość ramion. Stary zamek, który stoi w centrum powstał w XVI wieku i został przekształcony w fortecę. Obecnie znajduje się tutaj muzeum.
Katedra Św.Piotra i Pawła – skarb architektury miasta-wybudowana w okresie średniowiecza, była przebudowywana w późniejszym okresie i w swoim wnętrzu posiada prace  artystów z XVIII w. Dzwonnica Katedry wykorzystywana była jako wieża obserwacyjna.
Pitigliano w moim obiektywie.

tuuf 1

tuf 3

tuf4

tuf5

tuf6

tu8

tuf9

tuf10

tuf11

tuf12

 

    tuf14         Sorano-stara część miejscowości w zasadzie nie zmieniła się przez ostanie kilkaset lat.
Wioska ta, to labirynt korytarzy, klatek schodowych wznoszących się i schodzących po meandrujących uliczkach nadając wiosce średniowieczny charakter.Spacerując tymi uliczkami możemy mieć wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie.

          Sorano -to przede wszystkim średniowieczna twierdza Orsinich. Wielkość twierdzy jest imponująca, ale z zewnątrz nie można określić jej wielkości i wymiarów ponieważ w większości rozwija się do głębi na 5-ciu podziemnych piętrach. Była samowystarczalna i  nigdy nie zdobyta. A w swoich murach w razie zagrożenia mogła pomieścić wszystkich mieszkańców ówczesnego kraju. Obecnie mieści się tu hotel. (Tutaj link ) Wioska może pochwalić się także żydowskim gettem, które zachowało się wzdłuż ulicy o tej samej nazwie. Idąc dalej możemy dojść do Synagogi.
Na pewno jest jedno z miast,w którym można się wyciszyć i spokojnie rozkoszować się pozostałościami historii wioski.
Oto kilka widoków z Sorano.