„Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina…” jest taka piosenka.
Oczywiście jej czas dawno,dawno minął, lecz temat RODZINA
wciąż jest aktualny.

A czy RODZINĘ można porównać do dania, a nas potraktować jako składniki  tej potrawy ?
Może to dziwne, lecz tak. Przepis na rodzinę to wyzwanie.
Na pewno potrzeba czasu by zebrać wszystkie potrzebne składniki, bo przygotowanie rodziny wymaga poświęcenia, czasu i cierpliwości.
Choć są i takie,które pojawiają się nagle, niespodziewanie. Któregoś dnia ,bach i rodzina jest już gotowa.(To zazwyczaj wynik niekontrolowanego przyciągania,które następuje zwłaszcza w nocy.)
Na pewno przepisu na danie -RODZINA  nie można skopiować, podsłuchać, bo go po prostu nie ma. Ten przepis trzeba wymyślić samemu, bowiem, to danie musi być wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju

Przygotowania tego dania uczymy się tego stopniowo z dnia na dzień. Cały czas improwizujemy i zapamiętujemy, to czego się już nauczyliśmy. Zbieramy całą gamę charakterów, trików , sekretów i  próbujemy coś z tego przyrządzić.
Oczywiście olbrzymie znaczenie maja tu także przyprawy . Zmieniają bowiem one smak pokrewieństwa i zawsze pochodzą ze Wschodu i Afryki. Powodują, że potrawa jest ciekawsza, ma intensywniejsze barwy jest bardziej interesująca.


Czas płynie i płynie i nasze danie coraz bardziej nabiera charakteru.
I właśnie ten  mijający czas nakrywa nam do stołu, ustawia nam przy nim krzesła i w pewnym momencie rodzina zostaje podana. Każdy ze składników dania jest inny . Jeden jest najmądrzejszy, inny najdowcipniejszy, a jeszcze inny najbardziej bogaty, najtłuściejszy,czy znów najbardziej praktyczny, sentymentalny, czy zakochany,  wciąż szukający pracy, albo ignorant.
Są rodziny  słodkie, pikantne, lekko gorzkie, kwaśne, a nawet dietetyczne oraz takie, które wciąż mają do siebie pretensje i są pełne agresji .
Lecz na pewno jest to danie , które trzeba podawać zawsze na gorąco. Zimna rodzinna jest nie do strawienia. 
 Trzeba również umieć to danie podać.

Każde niekontrolowane zamieszanie w garnku, to olbrzymia sztuka, gdyż złe może zepsuć cały przepis na rodzinę. Jest to na pewno najbardziej wymagająca potrawa. Wszystko musi być dokładnie zważone, bo szczypta jednej przyprawy, czy jakiegoś składnika za dużo lub za mało i  mamy totalną katastrofę.


Niestety, nie ma przepisu na  idealną rodzinę i jeśli ktoś tak myśli to jest w błędzie, bo to
kompletna fantazja.

 RODZINA to miłość, bliskość i danie to zawsze będzie po domowemu, a’ la maisone.